środa, 17 września 2014

Strach, który nie ominie nikogo!

Boisz się ciemności? Nie? Ciężko mi jest w to uwierzyć, ponieważ każdy człowiek się jej boi.
Nie mówię o takim strachu, że nie zaśniesz bez zapalonej lampki lecz o takim gdy boisz się iść o pierwszej w nocy po ulicy . Tego strachu człowiek nie jest w stanie opanować, jest on instynktowny oraz głęboko zakorzeniony w ludzkiej psychice. Czemu boimy się ciemności?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Gdy światła zostaną zgaszone zostaniemy "obrabowani " z 80% sygnałów zmysłowych, ponieważ najwięcej ich dociera do nas dzięki zmysłowi wzroku. Lecz komórki nerwowe, które przetwarzają bodźce wzrokowe nadal są aktywne. Ciemność sprawia, że nasz mózg ma niewyobrażalnie dużo "miejsca" na interpretacje np. dźwięków, których w ciemności źródła nie jesteśmy w stanie określić. Takim sposobem cienie stają się przerażającymi zjawami, a szelest liści - skrywającym się gdzieś mordercą.


Ten pierwotny strach przed ciemnością z ochotą i wielką radością wykorzystują ugrupowania terrorystyczne lub służby specjalne USA do swoich tortur.
Polegają one na zamknięciu więźnia w odizolowanym, zaciemnionym i wygłuszonym pokoju. Niby nic strasznego lecz skutki jakie powoduje taki rodzaj tortur są przerażające. Już po krótkim czasie występują problemy ze snem, przyjmowaniem pożywienia, pamięć człowieka ulega osłabieniu, pojawiają się zaburzenia mowy i rozumienia. Z każdą minutą spędzoną w takim pomieszczeniu psychika więźnia staję się coraz mniej stabilna. Często te zaburzenia są nieodwracalne.
Są to tak zwane "białe tortury", ponieważ nie zostawiają one żadnych widocznych śladów. Jednak człowiek, który je przeżyje nigdy już nie będzie sobą.


Ciekawe jest również to, że w ciemności zmienia się nasze poczucie czasu. Michel Siffre poddał się eksperymentowi (mieszkał on pół roku w jaskini bez dostępu naturalnego światła). Miał on policzyć do 120 w odstępach sekundowych. W ciemności zamiast dwóch minut potrzebował na to zadanie aż pięciu! Dowodzi to temu, że ciemność potrafi manipulować naszym poczuciem czasu bez naszej wiedzy.


Podsumowując strach przed ciemnością nie jest niczym dziwnym i niespotykanym. Nie wierzmy zawsze w to co nam się wydaje, że słyszymy po ciemku lecz lepiej zamykajmy drzwi na klucz przed pójściem spać... ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz